David has logged 348 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Love Actually

Love Actually

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Happy New Year, Colin Burstead

Happy New Year, Colin Burstead

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Waterworld

Waterworld

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Double Impact

Double Impact

1991
×
★½
Edit this entry  
23
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
The Little Drummer Girl

The Little Drummer Girl

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★
Edit this entry  
10
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★★½
Edit this entry  
07
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★½
Edit this entry  
07
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Jellyfish

Jellyfish

2018
×
★★
Edit this entry  
04
Out of Blue

Out of Blue

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Vice

Vice

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Histoire(s) du cinéma

Histoire(s) du cinéma

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★
Edit this entry  
29
For Ever Mozart

For Ever Mozart

1996
×
★★★
Edit this entry  
29
BASEketball

BASEketball

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Oh, Woe Is Me

Oh, Woe Is Me

1993
×
★★★★
Edit this entry  
25
Performance

Performance

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In Praise of Love

In Praise of Love

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Our Music

Our Music

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
2 x 50 Years of French Cinema

2 x 50 Years of French Cinema

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Germany Year 90 Nine Zero

Germany Year 90 Nine Zero

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
22
JLG/JLG: Self-Portrait in December

JLG/JLG: Self-Portrait in December

1994
×
★★★★
Edit this entry  
20
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ali

Ali

2001
×
★★★½
Edit this entry  
18
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
Edit this entry  
12
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★
Edit this entry  
08
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
Shame

Shame

2011
×
★★
Edit this entry  
06
Widows

Widows

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Edit this entry  
04
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★
Edit this entry  
03
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Dead in a Week (Or Your Money Back)

Dead in a Week (Or Your Money Back)

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hale County This Morning, This Evening

Hale County This Morning, This Evening

2018
×
★★★★
Edit this entry