david has logged 253 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
Read the review Edit this entry  
28
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Good Morning

Good Morning

2007
×
Read the review Edit this entry  
24
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Annette

Annette

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Old

Old

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry