david has logged 342 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Piper

Piper

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Vincent

Vincent

1982
×
Edit this entry  
18
Feast

Feast

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
Edit this entry  
17
Mike's New Car

Mike's New Car

2002
×
Edit this entry  
15
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Labor Pains

Labor Pains

2009
×
★★
Edit this entry  
13
The Mischief Makers

The Mischief Makers

1957
×
★★★½
Edit this entry  
13
Stargirl

Stargirl

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Scenes from the Suburbs

Scenes from the Suburbs

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Tinker Bell

Tinker Bell

2008
×
★★★½
Edit this entry  
10
Jack-Jack Attack

Jack-Jack Attack

2005
×
Edit this entry  
09
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Home on the Range

Home on the Range

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Francis

Francis

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Step Up

Step Up

2006
×
★★★
Edit this entry  
08
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Ballad of Cleopatra

The Ballad of Cleopatra

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Sócrates

Sócrates

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Just My Luck

Just My Luck

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Noelle

Noelle

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry