• A Boy Named Charlie Brown

    ★★★★★

  • It Was a Short Summer, Charlie Brown

  • Labyrinth

  • The Ballad of Crowfoot

  • Chocôrêve : Frrr…!

  • Monterey Pop

    ★★★

  • A Midsummer Night's Dream

  • Frankenstein's Bloody Terror

    ★★

  • Yellow Submarine

    ★★★★

  • Targets

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • He's Your Dog, Charlie Brown

  • Planet of the Apes

    ★★★★

  • The Jungle Book

    ★★★½

  • La Chinoise

    ★½

  • You're in Love, Charlie Brown

  • Dont Look Back

    ★★★

  • Sing a Song of Sex

    ★★★½

  • The Good, the Bad and the Ugly

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

    ★★★★★

  • Violence at Noon

    ★★★½

  • Charlie Brown's All-Stars

  • Numbers

  • Emotion

    ★★★½

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★★

  • Bunny Lake Is Missing

    ★★★½

  • Fists in the Pocket

    ★★½

  • Help!

    ★★★★

  • The Sound of Music

    ★★★★

  • The Luck of Ginger Coffey

    ★★★★

  • Mary Poppins

    ★★★★

  • A Hard Day's Night

    ★★★½

  • Robinson Crusoe on Mars

    ★★★★

  • Sophie and Her Scales

    ★★★

  • Renaissance

  • Salut les Cubains

  • It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

    ★★★½

  • The Servant

    ★★★

  • The Birds

    ★★★½

  • Ivan's Childhood

    ★★★

  • Paris Belongs to Us

    ★★★★

  • The Comancheros

    ★★★

  • West Side Story

    ★★★★

  • Yojimbo

    ★★★½

  • The Little Shop of Horrors

    ★★★

  • Necchi Sewing Machine: Zig-zag

  • Pickpocket

    ★★★

  • The Blob

    ★★½

  • Invention for Destruction

    ★★★★½

  • Diary of a Pregnant Woman

  • Bonjour Tristesse

    ★★★½

  • The Three Faces of Eve

    ★★★½

  • A Sun-Tribe Myth from the Bakumatsu Era

    ★★★

  • 12 Angry Men

  • The Seventh Seal

    ★★

  • Throne of Blood

    ★★★

  • The Killing

    ★★★½

  • The Mystery of Picasso

    ★★★★

  • The Trouble with Harry

    ★★★½

  • Godzilla

    ★★★½

  • Rear Window

    ★★

  • Dial M for Murder

    ★★★★

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★

  • Singin' in the Rain

  • Neighbours

    ★★★★★

  • Diary of a Country Priest

    ★★

  • Rashomon

    ★★★★

  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

    ★★★★★

  • The Legend of Sleepy Hollow

  • Easter Parade

    ★★★

  • Brief Encounter

    ★★½

  • The Lightning Rod Thief

    ★★★★