Sort by

ellie has logged 27 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★
Edit this entry  
19
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Justice League: The Flashpoint Paradox

Justice League: The Flashpoint Paradox

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★½
Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bodyguard

Bodyguard

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Marvel Super Hero Adventures: Frost Fight!

Marvel Super Hero Adventures: Frost Fight!

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry