David has logged 126 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Bright

Bright

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bats

Bats

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Taken 2

Taken 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rango

Rango

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Remember Me

Remember Me

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Snatched

Snatched

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Odd Thomas

Odd Thomas

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Slow West

Slow West

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry