David has logged 149 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Read the review Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
12
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
10
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★
Edit this entry  
08
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The X Files

The X Files

1998
×
★★★½
Edit this entry  
06
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★
Edit this entry  
17
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
13
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★½
Edit this entry  
02
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Edit this entry  
30
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Pan

Pan

2015
×
★½
Edit this entry  
03
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mission to Mars

Mission to Mars

2000
×
★★★
Edit this entry  
26
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Walk

The Walk

2015
×
★★
Edit this entry  
25
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Intern

The Intern

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Experimenter

Experimenter

2015
×
★★★★
Edit this entry