David has logged 52 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Band Aid

Band Aid

2017
×
★★
Edit this entry  
22
The Year of Living Dangerously

The Year of Living Dangerously

1982
×
★★★½
Edit this entry  
22
Beware the Slenderman

Beware the Slenderman

2016
×
★★
Edit this entry  
21
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Edit this entry  
20
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★½
Edit this entry  
19
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Wakefield

Wakefield

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
Paint It Black

Paint It Black

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
War Machine

War Machine

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Rosewood

Rosewood

1997
×
★★★★
Edit this entry  
16
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dean

Dean

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★★
Edit this entry  
15
Miles Ahead

Miles Ahead

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Cider House Rules

The Cider House Rules

1999
×
★★
Edit this entry  
12
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Edit this entry  
12
The Wizard of Lies

The Wizard of Lies

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Manifesto

Manifesto

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
Hounds of Love

Hounds of Love

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Last Witch Hunter

The Last Witch Hunter

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
King Arthur

King Arthur

2004
×
Read the review Edit this entry  
10
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Trip

The Trip

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Lovers

The Lovers

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Man with Two Brains

The Man with Two Brains

1983
×
★★★
Edit this entry  
08
Born to Be Blue

Born to Be Blue

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★
Edit this entry  
05
Chris Gethard: Career Suicide

Chris Gethard: Career Suicide

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
03
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★
Read the review Edit this entry