David has logged 117 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Edit this entry  
22
I Dream in Another Language

I Dream in Another Language

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Rock

The Rock

1996
×
★★
Edit this entry  
13
The Report

The Report

2019
×
★½
Edit this entry  
10
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mirror

Mirror

1975
×
★★★
Edit this entry  
09
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Edit this entry  
18
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Amélie

Amélie

2001
×
★★★
Edit this entry  
12
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
10
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Way

The Way

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Edit this entry  
27
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★½
Edit this entry