Davin has logged 154 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Ship to India

A Ship to India

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Walk

The Walk

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Crisis

Crisis

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lola

Lola

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Flight

Flight

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ma

Ma

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Trip to Greece

The Trip to Greece

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pusher II: With Blood on My Hands

Pusher II: With Blood on My Hands

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pusher

Pusher

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Beach

The Beach

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tchaikovsky: Eugene Onegin

Tchaikovsky: Eugene Onegin

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★
Edit this entry  
12
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dracula

Dracula

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Angst

Angst

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry