Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
Edit this entry  
18
At Land

At Land

1944
×
Edit this entry  
17
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ideas Man

Ideas Man

2013
×
★½
Edit this entry  
16
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Satantango

Satantango

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
10
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sonatine

Sonatine

1993
×
Read the review Edit this entry  
06
Classic Albums: Steely Dan - Aja

Classic Albums: Steely Dan - Aja

1999
×
★★★
Edit this entry  
06
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Edit this entry  
05
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Elevate

Elevate

2011
×
★★★
Edit this entry  
31
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
Read the review Edit this entry  
24
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Caine Mutiny

The Caine Mutiny

1954
×
★★★
Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stanley Kubrick: A Life in Pictures

Stanley Kubrick: A Life in Pictures

2001
×
★★★
Edit this entry  
10
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ulysses

Ulysses

1967
×
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Future

The Future

2011
×
Read the review Edit this entry  
16
Days of '36

Days of '36

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Reconstruction

Reconstruction

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry