daydreamcon has logged 377 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lumière and Company

Lumière and Company

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ulysses' Gaze

Ulysses' Gaze

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Travelling Players

The Travelling Players

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rocky

Rocky

1976
×
★★★½
Edit this entry  
21
Seaside Treats

Seaside Treats

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
Long Toast

Long Toast

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Midori: Sayonara, Goto-San.

Midori: Sayonara, Goto-San.

2010
×
Read the review Edit this entry  
17
Black Panther

Black Panther

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
16
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
10
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Amazing Panda Adventure

The Amazing Panda Adventure

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings Collection

The Lord of the Rings Collection

×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
Read the review Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
Read the review Edit this entry  
29
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Casino

Casino

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Bourgeois

The Bourgeois

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Brave Little Toaster

The Brave Little Toaster

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Edit this entry