Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Rubber's Lover

Rubber's Lover

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Flying Luna Clipper

The Flying Luna Clipper

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Anguish

Anguish

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Visiting Hours

Visiting Hours

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Retribution

Retribution

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Was a Teenage Serial Killer

I Was a Teenage Serial Killer

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
House

House

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Guinea Pig 2: Flower of Flesh and Blood

Guinea Pig 2: Flower of Flesh and Blood

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Ravishing of Frank N. Stein

The Ravishing of Frank N. Stein

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
Trust

Trust

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sole Survivor

Sole Survivor

1984
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Popcorn

Popcorn

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Sombre

Sombre

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Edit this entry  
09
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Edit this entry  
08
Ghosts... of the Civil Dead

Ghosts... of the Civil Dead

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Just Before Dawn

Just Before Dawn

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Little Girl Who Conquered Time

The Little Girl Who Conquered Time

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Secret Garden

The Secret Garden

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rehearsals for Retirement

Rehearsals for Retirement

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Last Days in a Lonely Place

Last Days in a Lonely Place

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Edit this entry  
15
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Resurrected

The Resurrected

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Meditation on Violence

Meditation on Violence

1949
×
★★★
Edit this entry