• Rubber's Lover

    Rubber's Lover

    ★★★★½

    An all-out assault on the senses that is as revolting as it is mesmerizing.

    Genuinely contemplated giving this a 5, but I’m still trying to stop my head from spinning.

  • The Flying Luna Clipper

    The Flying Luna Clipper

    ★★★★

    Drinking a soda... INSIDE a soda...

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★

    I miss the old David Gordon Green... to be fair it’s not like this is a new low for the Halloween franchise, it’s as limp dicked as all the other ridiculous sequels (just more pretentious this time around), so I’m not insulted by how pointless this is. Disappointed is a way to put it, because the 2018 film was pretty good. This is not.

    But god, I fucking shudder at night thinking about how DGG is gonna bastardize The Exorcist next. Please, just take the money from all the pay-for-hire blockbuster gigs and make more indie flicks. It’s getting embarrassing.

  • Jennifer's Body

    Jennifer's Body

    ★★★★

    My recollection of this was completely dependent on the edited TV version they used to play on FX all the time, but it was refreshing to see it now with the extended cut. It’s no secret though that this movie was widely misinterpreted by audiences back when it came out due to poor marketing, and that it is quite the opposite of the pandering male gaze lesbian fetish fantasy it was made out to be. Instead, what we have here…

  • Squid Game

    Squid Game

    ★★★★

    Even though nearly every twist was predictable, this was still a deeply investing and emotionally satisfying show. I loved pretty much everything about it, I was honestly surprised that it really lived up to the hype.

    That is, until the last episode, which has a nonsensical, insultingly pointless twist that completely nulls one of my favorite aspects of the show, and kills any and all rewatch value. It’s extremely disappointing to have it go the fucking distance for the majority…

  • The Many Saints of Newark

    The Many Saints of Newark

    ★★½

    This movie makes a whole lot of stink for not a lot of shit, which is pretty disappointing, all things considered. I didn’t hate it at least, it just felt like a half baked fan film half the time, decidedly taking no interesting jabs at the pre established mythos. Akin to El Camino with Breaking Bad, it takes no risks, and plays it very safe. Makes me wonder why out of the several years this took to produce, this was the story that apparently needed to be told. Not mad at it... just, why.

  • Anguish

    Anguish

    ★★★★

    What the fuck lol

  • Visiting Hours

    Visiting Hours

    ★★★★½

    Wasn’t expecting it at all, but fuck, this is one of the most tense and gripping thrillers I’ve seen in ages. So many genuinely terrifying scenes to choose from. The running factor being the horrific, unrelenting sick fuck, Colt. God, Michael Ironside carries *such* a strong presence in this role. His character (among the like, countless other small things I adore about this movie) is what elevates this to being so much more than your typical slasher / thriller.

    Severely underrated and more people should be talking about it.

  • Retribution

    Retribution

    ★★★½

    I really hope that once this lifetime’s over I can come back as a ghost, here to haunt those who merely shared an awkward glance with me in public one time for all eternity. It’s what they deserve tbh

  • Tales from the Hood

    Tales from the Hood

    ★★★★

    This was really good.

  • I Was a Teenage Serial Killer

    I Was a Teenage Serial Killer

    ★★★★

    My brain is in a blender but good for her

  • Suicide Club

    Suicide Club

    ★★★★

    If only they just listened to Logic instead