Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
crow

crow

1992
×
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Poison for the Fairies

Poison for the Fairies

1986
×
★★★
Edit this entry  
11
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Spiral

Spiral

2000
×
★★★
Edit this entry  
29
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★½
Edit this entry  
27
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Hand

The Hand

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Edit this entry  
16
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★½
Edit this entry  
19
Giuseppe Makes a Movie

Giuseppe Makes a Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Annette

Annette

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
31
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Edit this entry  
28
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Archangel

Archangel

1990
×
★★★
Edit this entry  
26
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★½
Edit this entry  
23
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★½
Edit this entry  
23
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Capote

Capote

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry