dchimes94 has logged 86 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
31
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Edit this entry  
28
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Archangel

Archangel

1990
×
★★★
Edit this entry  
26
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★½
Edit this entry  
23
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★½
Edit this entry  
23
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Capote

Capote

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The 5,000 Fingers of Dr. T.

The 5,000 Fingers of Dr. T.

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Manborg

Manborg

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Edit this entry  
11
Pigface

Pigface

2021
×
Edit this entry  
08
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Edit this entry  
22
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Get Him to the Greek

Get Him to the Greek

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Edit this entry  
11
California Split

California Split

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
09
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Our Trip to Africa

Our Trip to Africa

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry