• Moonlight

  • War Dogs

    ★★½

  • The Night Of

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

  • The Red Turtle

  • Paterson

  • American Honey

  • Train to Busan

    ★★★½

  • Café Society

  • Sausage Party

  • Fire at Sea

  • Hail, Caesar!

    ★★★½

  • Horace and Pete

  • Ten Meter Tower

  • Manchester by the Sea

  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World

  • Making a Murderer

  • The Revenant

  • Star Wars: The Force Awakens

  • The Hateful Eight

  • A Very Murray Christmas

  • The Big Short

  • Junun

  • Spotlight

  • Black Mass

  • In Jackson Heights

    ★★★★

  • Les 3 Boutons

  • Straight Outta Compton

  • 7 Days in Hell

    ★★★

  • The Lobster

  • Inside Out

  • Jurassic World

  • Carol

  • Mad Max: Fury Road

  • Fifty Shades of Grey

  • The Forbidden Room

    ★★★★

  • Brooklyn

  • The Witch

    ★★★½

  • Tangerine

  • World of Tomorrow

  • Lines of the Hand

  • The Interview

  • Ex Machina

  • American Sniper

  • Interstellar

  • John Wick

  • Inherent Vice

  • Gone Girl

  • The Cobbler

  • Love & Mercy

  • Nightcrawler

    ★★★

  • The Imitation Game

  • Heaven Knows What

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • Guardians of the Galaxy

  • 22 Jump Street

  • Foxcatcher

  • Giuseppe Makes a Movie

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★½

  • Boyhood

  • What We Do in the Shadows

  • Frank

  • Whiplash

  • Color Neutral

  • Anchorman 2: The Legend Continues

  • The Wolf of Wall Street

  • American Hustle

  • Lenny Cooke

    ★★★½

  • The Tale of the Princess Kaguya

  • Frozen

  • 12 Years a Slave