• In the Mood for Love

    In the Mood for Love

    ★★★★★

    More like "Wet Kar Wai" (Because all his movies are very damp and rainy)

  • Kicking and Screaming

    Kicking and Screaming

    ★★★½

    Despite Baumbach’s usual intent to suck any human element from his movies and replace them with neurotic zombies, he actually did not succeed in this first one. Pretty funny and enjoyable and even his most alienated takes (“I can’t drink coffee out of a black mug/ I am already reminiscing on this conversation as we are having it”) are mildly endearing here

  • The Card Counter

    The Card Counter

    ★★½

    Paul Schrader apparently got kicked out of two separate Poker groups during Covid for saying inappropriate shit, and I can only imagine that his response is writing a movie where he can make all the Asian jokes he wants and no one can kick him off the poker table.


    I’ll also add it’s hilarious to name this movie “card counter” when it has nothing at all to do with Blackjack. You’re supposed to count cards in Poker, that’s just called playing the game!

  • Santa Sangre

    Santa Sangre

    ★★★★

    Doesn't happen often that you have to describe a part of a movie as "the Downs Syndrome party scene"...

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★½

    Sorry babe, but the enchanted sash stays on during sex.

  • Pig

    Pig

    ★★★★½

    Desperate for a bloodsport-type sequel featuring the underground restaurant worker’s fighting ring

  • Giuseppe Makes a Movie

    Giuseppe Makes a Movie

    ★★★★

    Kind of incredibly beautiful. Giuseppe rolls around in the mud like Harmony Korine, but in a bout of ecstasy instead of a fit of rage.

  • Annette

    Annette

    ★★

    Had a lot of fun watching this one, where a French guy tries his hand at "Hollywood" by mixing all of the worst forms of art (musical theater, one-man shows, puppetry, parenthood) into a campy mess. It's incredibly funny to imagine Amazon producers having this land across their desk. I imagine their brows furrowed, dabbing the growing beads of sweat at their temples with some nearby branded napkin, desperate to think of a way to salvage this one.

    If anyone…

  • Ishtar

    Ishtar

    ★★★½

    This movie is very funny and well-acted, not really sure why it has historically received so much negative criticism. I think a lot of the negative press about its difficult production and overblown budget from the studio helped cement the image of it being a bad movie for viewers, but we've learned since then that it's cool for expensive movies to lose money for the studio.

  • It's Such a Beautiful Day

    It's Such a Beautiful Day

    ★★★★★

    A perfect movie

  • Somewhere

    Somewhere

    ★★★½

    Somehow more lonely than the one she made about children killing themselves, but less lonely than the one about the middle aged man singing karaoke in Tokyo.

  • Capote

    Capote

    ★★★½

    Incredible to see the way in which the true crime phenomena began in our country and changed the lives of white women forever