Dolev has logged 313 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pink Floyd : The Story of Wish You Were Here

Pink Floyd : The Story of Wish You Were Here

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
District B13

District B13

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
Read the review Edit this entry  
27
Shoulder Arms

Shoulder Arms

1918
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Louis C.K.: Chewed Up

Louis C.K.: Chewed Up

2008
×
Read the review Edit this entry  
27
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bo Burnham: Words, Words, Words

Bo Burnham: Words, Words, Words

2010
×
Read the review Edit this entry  
26
Forgotten Silver

Forgotten Silver

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Woman of Tokyo

Woman of Tokyo

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
SubUrbia

SubUrbia

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brick

Brick

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Xtro

Xtro

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Snatch

Snatch

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Making Taxi Driver

Making Taxi Driver

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
6 Month Rule

6 Month Rule

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gummo

Gummo

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
9to5: Days in Porn

9to5: Days in Porn

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Painting

The Painting

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Quarantine

Quarantine

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Whale Rider

Whale Rider

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vernon, Florida

Vernon, Florida

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
30 Minutes or Less

30 Minutes or Less

2011
×
Read the review Edit this entry  
16
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Louis Theroux: The City Addicted to Crystal Meth

Louis Theroux: The City Addicted to Crystal Meth

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry