Nicole has logged 61 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
Torment

Torment

2013
×
★★½
Edit this entry  
23
Gurren Lagann the Movie: Childhood's End

Gurren Lagann the Movie: Childhood's End

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
Kakurenbo: Hide & Seek

Kakurenbo: Hide & Seek

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
ABCs of Death 2

ABCs of Death 2

2014
×
★★½
Edit this entry  
05
Digimon: The Movie

Digimon: The Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Edit this entry  
01
Blinky™

Blinky™

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Super

Super

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
Can't Buy Me Love

Can't Buy Me Love

1987
×
★★★
Edit this entry  
28
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★
Edit this entry  
23
Happiness

Happiness

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
No Good Deed

No Good Deed

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Bay

The Bay

2012
×
★½
Edit this entry  
11
She's All That

She's All That

1999
×
★★½
Edit this entry  
01
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★
Edit this entry  
25
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★
Edit this entry  
23
Kidnapped

Kidnapped

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
Antiviral

Antiviral

2012
×
★★½
Edit this entry  
18
The Croods

The Croods

2013
×
★★½
Edit this entry  
07
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Edit this entry  
05
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
Edit this entry  
28
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Edit this entry  
16
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Edit this entry  
16
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★½
Edit this entry  
20
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Contracted

Contracted

2013
×
★★
Edit this entry  
16
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Bedevilled

Bedevilled

2010
×
★★★
Edit this entry  
01
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Telling

The Telling

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
27
All the Boys Love Mandy Lane

All the Boys Love Mandy Lane

2006
×
Edit this entry  
27
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry