Laura has logged 271 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
Edit this entry  
26
Candyman

Candyman

1992
×
Edit this entry  
26
Visiting Hours

Visiting Hours

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Platoon

Platoon

1986
×
Edit this entry  
22
Scream 4

Scream 4

2011
×
Edit this entry  
21
Scream 3

Scream 3

2000
×
Edit this entry  
19
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
Edit this entry  
19
Shivers

Shivers

1975
×
Edit this entry  
19
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
Edit this entry  
14
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
Edit this entry  
14
Final Destination

Final Destination

2000
×
Edit this entry  
13
Aquaman

Aquaman

2018
×
Edit this entry  
11
The Guilty

The Guilty

2018
×
Edit this entry  
11
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Night Stalker

The Night Stalker

1972
×
Read the review Edit this entry  
10
Scream 2

Scream 2

1997
×
Edit this entry  
07
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
Edit this entry  
04
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Edit this entry  
30
The Devils

The Devils

1971
×
Edit this entry  
26
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Quiet Place in the Country

A Quiet Place in the Country

1968
×
Edit this entry  
24
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
Edit this entry  
20
Overlord

Overlord

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Cam

Cam

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Searching

Searching

2018
×
Edit this entry  
17
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
Edit this entry  
14
The Ear

The Ear

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Oratorio for Prague

Oratorio for Prague

1968
×
Edit this entry  
13
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
Edit this entry  
12
Cold War

Cold War

2018
×
Edit this entry  
11
Sorority Row

Sorority Row

2009
×
Edit this entry  
09
Museo

Museo

2018
×
Edit this entry  
08
Lola

Lola

1961
×
Edit this entry  
03
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

2018
×
Read prior review Edit this entry  
30
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
Edit this entry  
28
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Opera

Opera

1987
×
Edit this entry  
25
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
Edit this entry