• Enola Holmes

    ★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • An American Pickle

    ★★½

  • Hamilton

    ★★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★½

  • Motherless Brooklyn

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Anima

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★½

  • Black Panther

    ★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Justice League

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★★½

  • Okja

    ★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★½

  • The Disaster Artist

    ★★½

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★½

  • The Revenant

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★½

  • The Big Short

    ★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Boyhood

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★½

  • Snowpiercer

    ★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★½

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★½

  • The Master

    ★★★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★

  • Midnight in Paris

    ★★★★

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Incendies

    ★★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★½

  • Shutter Island

    ★★★★

  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

    ★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • The Reader

    ★★½

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★½

  • Twilight

    ★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½