Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★
Edit this entry  
15
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Parents

Parents

1989
×
★★★½
Edit this entry  
13
Cannibal

Cannibal

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
12
May

May

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
Excision

Excision

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Ginger Snaps 2: Unleashed

Ginger Snaps 2: Unleashed

2004
×
★★★½
Edit this entry  
04
Freaky

Freaky

2020
×
★★½
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★½
Edit this entry  
31
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Edit this entry  
30
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★½
Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★½
Edit this entry  
19
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
16
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
11
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
Edit this entry  
27
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
20
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★½
Edit this entry  
26
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Edit this entry  
22
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Cowspiracy: The Sustainability Secret

Cowspiracy: The Sustainability Secret

2014
×
★★
Edit this entry  
12
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Virunga

Virunga

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Malevolent

Malevolent

2018
×
★★
Edit this entry