Declan has logged 309 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Behind Enemy Lines

Behind Enemy Lines

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Trafic

Trafic

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Swallow

Swallow

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
High Life

High Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★½
Edit this entry  
02
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Executioner

The Executioner

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Following

Following

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lola

Lola

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry