Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★½
Edit this entry  
23
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Edit this entry  
23
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dagon

Dagon

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
16
Smiling Friends

Smiling Friends

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dexter: New Blood

Dexter: New Blood

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★½
Edit this entry  
13
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
Love Me, Love Me, Love Me.

Love Me, Love Me, Love Me.

1962
×
★★★
Edit this entry  
12
The Sailor and the Devil

The Sailor and the Devil

1967
×
★★★
Edit this entry  
12
Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure

Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Howl from Beyond the Fog

Howl from Beyond the Fog

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Edit this entry  
08
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
07
Chizuko's Younger Sister

Chizuko's Younger Sister

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Edit this entry  
05
Zombie for Sale

Zombie for Sale

2019
×
★★
Edit this entry  
05
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kite

Kite

1998
×
★★½
Edit this entry  
28
Rest in Peace

Rest in Peace

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Fuelled

Fuelled

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★½
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
My Life Without Me

My Life Without Me

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★
Edit this entry  
21
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★½
Edit this entry  
19
Foodfight!

Foodfight!

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The History Boys

The History Boys

2006
×
Read the review Edit this entry  
19
Christmas Wedding Planner

Christmas Wedding Planner

2017
×
Edit this entry  
18
Detention

Detention

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
Corona Zombies

Corona Zombies

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Double Mommy

Double Mommy

2016
×
½
Edit this entry  
16
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Phantom

Phantom

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Switching - Goodbye Me

Switching - Goodbye Me

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★
Edit this entry  
15
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★½
Edit this entry  
14
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Edit this entry  
14
Macross Plus: Movie Edition

Macross Plus: Movie Edition

1995
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Free Guy

Free Guy

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Crime Wave

Crime Wave

1985
×
★★★
Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry