danedream has logged 40 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
30
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Affliction

Affliction

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Edit this entry  
24
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Logan

Logan

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Pretty Village, Pretty Flame

Pretty Village, Pretty Flame

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Edit this entry  
16
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★
Edit this entry  
12
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Training Day

Training Day

2001
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Drive Angry

Drive Angry

2011
×
★★
Edit this entry  
04
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Grand Tour Presents: A Massive Hunt

The Grand Tour Presents: A Massive Hunt

2020
×
Edit this entry  
01
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry