danedream has written 47 reviews for films during 2021.

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★½

    *watches it for the 6th time*
    Wanna see me do it again?

  • Dark Woods II

    Dark Woods II

    ★½

    Its not interesting or captivating or introducing anything new to the genre but does it have an interesting premise or decent jumpscares? Also no

  • Another Round

    Another Round

    ★★★★★

    Alcowholesome

  • Green Room

    Green Room

    ★★★★½

    This feels so cliche and cheap but so authentic at the same time i love it. Also great for training stomach muscles

  • Burning

    Burning

    ★★★½

    please explain im stupid

  • Honeyland

    Honeyland

    ★★★★

    I knew this was a documentary beforehand but completely forgot while watching. The arrival of the loud nomadic family feels like a legitimate plot twist and makes this feel less genuine, but at the same time more captivating and interesting as it follows almost legitimate plot line. You cant help but feel bad for everyone involved but there is something so embarrasing, and this is probably more enhanced in my experience because I too am from a Balkan country, but…

  • The Happening

    The Happening

    ★½

    Contagion punching the air rn 😤😤

  • Fargo

    Fargo

    ★★★★★

    The soundtrack literally gives me life

  • Belly

    Belly

    ★★★★

    For any hip hop connoisseur this is a must watch. Even with a confusing and disconnected plot it manages to get the point across, and the style and colors and the superstar screen presence is so mesmerazing it more than makes up for it. DMX is such a legend, R.I.P. to one of the greatest to ever do it

  • Clueless

    Clueless

    ★★★★★

    Considering this is the closest thing ive seen to twin peaks since, you could totally say 'Im having a twin peaks experience' watching this

  • Clueless

    Clueless

    ★★★★½

    Where would we all be if in 1995 Cher didnt invent fashion. This is what ferris bueller thinks it is.

    Im watching this again tomorrow

  • Minari

    Minari

    ★★★★

    David: pranks his grandma to drink his pee
    Grandma: this is some serious gourmet shit