• Moonlight

    Moonlight

    ★★★★

    Spoilers ahead, when they announced Mahershala's character had died off screen, I was down feeling some type of way for like the next 45 minutes. Juan really stole the show and killing him off like that really left me wanting something more for the rest of the movie. That was the only part that correlated with me, I thought Chiron's character was kinda lacking. Someone said they can really imagine Juan, Teresa and the rest having a life off screen, but Chiron really felt just like a character in a movie, and that is spot on for me. Really pretty movie tho

  • Skyfall

    Skyfall

    ★★★★

    Sorry, yes the plot is great and exists for a change(not looking at you casino royale), characters are memorable and with clear motives, the pacing is just perfect, action scenes are thrilling and cinematography is well, lets just say sir roger deakins does not miss, but every time i saw ralph fiennes all I could think was AAAAVADA KEDAVRA

  • Quantum of Solace

    Quantum of Solace

    ★★

    This was only 106 minutes but I wish it was even less

  • Casino Royale

    Casino Royale

    ★★★★½

    okay THIS DID NOT HAVE TO SLAP SO HARD DAMNNNN

  • Primer

    Primer

    ★★★★

    Hey, this thing aint 77 minutes long, its at least 4 hours long with all the youtube toturials, google articals and rewatches, and I still dont get it! Dont believe me? Put a finger in your ass

  • Inherent Vice

    Inherent Vice

    ★★★★½

    I think this PTA is somewhat underrated. As a great fan of Boogie Nights this feels the closest to that along with some Big Lebowski vibes in that it encaptures the stoner hippie lifestyle. As always this one is gorgeous with some stunning cinematography and everyone performing at the top of their game. Characters are all super interesting but there are so many that I doubt anyone could keep track of them all on first viewing, which could be a…

  • What We Do in the Shadows

    What We Do in the Shadows

    ★★★★½

    Okay this is definitely the most quotable movie of all time

  • Monty Python and the Holy Grail

    Monty Python and the Holy Grail

    ★★★

    I think seeing the cornetto trilogy ruined all of pre 2000s british comedy for me including this

  • No Country for Old Men

    No Country for Old Men

    ★★★★★

    I CANT FIND ANYTHING WRONG WITH THIS MOVIE

  • The Farewell

    The Farewell

    ★★★½

    100 minutes never felt so long. I did actually like a lot about this film, I just feel like I expected lot more from it. Cinematography is gorgeous and smart about the use of space, dialogue is great and there are some really funny moments, almost reminded me of Wes Anderson with the awkward jokes. I just think the emotional part of the story is kinda specific, if that makes sense, and if you dont connect with it youre just…

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★½

    Is there a surgery to fix loss of friends 😔

  • Trading Places

    Trading Places

    ★★★★

    Crazy to think Eddie Murphy peaked in his 2nd ever major movie appearance. All the characters are carboard cutout cliches but who cares, this is a great comedy, christmas movie, capitalism critique, racism critique(?) and insight into stock market (which is done totally wrong). Story is majorly overblown and simplistic, but Eddie Murphy saying "get the fuck out" and Jamie Lee Curtis being naked for absolutely no reason is worth 4 stars alone.