• The Guard

    The Guard

    ★★★½

    I remember couple years ago I was really into 'In Bruges' and I remember litterally googling 'In Bruges similar movies reddit' and stuff. How did I never find this one before. Loved it

  • Alien

    Alien

    ★★★★

    Watching this for the first time today just shows how awfully its aged. The alien itself is laughable frankly.

  • The Thing

    The Thing

    ★★★★½

    *Clark was not the impostor*

  • Inception

    Inception

    ★★★★½

    dude dont you know how overrated nolan is 😈😈😈😤😤😤🥵🥵🥵💦💦💦

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★½

    I cant believe I watched this at least 3 times and every time concluded 4 stars seems right.
    Because of that I would like to send my sincerest apologies to mr. Finchois, Skarsgards, Rooney Mara, entire country of Sweden and Volvo.
    Mr. David, would you now please countinue this series I miss the scandinavian aesthetic.

  • Incendies

    Incendies

    ★★★★★

    You know you watched something brilliant, but it is so overwhelming and emotionaly draining that you cant really like it. Staggering experience unlike anything else.

  • Man on the Moon

    Man on the Moon

    ★★★★½

    Genuinely funny biopic on the late Andy Kaufman. Contrary to a lot of opinions, I think Jim Carrey did a fabulous job. Film is surprisingly entertaining considering how peculiar the man himself was.

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★½

    For my 600th movie on this I wanted something a little more special and what could be better than a space movie with one of my favorite actors in almost every single shot.
    Sadly, I have to say that this movie was a major disappointment for me. Just like the character of Roy McBride, it was empty. For a movie that relies on a 'sins of our fathers' theme it was completely void of emotion. How could we possibly understand…

  • Full Metal Jacket

    Full Metal Jacket

    ★★★★½

    The scene where they talk above lime covered bodies, and the colonel comes up and asks joker about his helmet writing and piece badge, is one of the funniest and best scenes in cinema ever, one of my personal favorites, and also shows why Kubrick is the master.

  • Trainspotting

    Trainspotting

    ★★★★

    Soundtrack go brrrrrrr

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    City of stars more like city of lars (get it?)

  • Taxi Driver

    Taxi Driver

    ★★★★

    *Watches the whole credits on accident cause how good the transition was*