Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Puella Magi Madoka Magica

Puella Magi Madoka Magica

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Forest of Love: Deep Cut

The Forest of Love: Deep Cut

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Blue Planet

The Blue Planet

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mononoke

Mononoke

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Attenborough's Life in Colour

Attenborough's Life in Colour

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Alias Grace

Alias Grace

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Tatami Galaxy

The Tatami Galaxy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dororo

Dororo

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Great Pretender

Great Pretender

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jean de Florette

Jean de Florette

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry