• Army of the Dead

    Army of the Dead

    ★★★★★

    Back in 2004, Zack Snyder made his directorial debut with the remake of Dawn of the Dead. Since then Snyder has been busy with the superhero genre and gained a huge fan base in the process. I’ve always loved his version of Dawn of the Dead as it is the film that got me into the zombie genre. So now he returns with his latest zombie flick, Army of the Dead. What always worried me was the fact that it…

  • Those Who Wish Me Dead

    Those Who Wish Me Dead

    ★★★½

    One of the more underrated writers in Hollywood is Taylor Sheridan. For those of you unfamiliar with his work he’s done movies such as Sicario, Wind River, and Hell or High Water. If you haven’t seen any of those then you need to get right on that immediately. Now he has his latest movie starring Angelina Jolie. I feel like it’s been a while since we’ve seen her in a role like this. Those Who Wish Me Dead takes a…

  • Saw IV

    Saw IV

    ★★★

    Four films in and I’m starting to think Jigsaw doesn’t really want to help anyone.

  • Spiral: From the Book of Saw

    Spiral: From the Book of Saw

    ★★★½

    There’s always that one horror series that doesn’t ever want to die. Right now one of those series is Saw. The first 7 films were all pretty basic with the playing a game to either save your life or be killed horrifically. “Jigsaw” kind of went for a lighter tone compared to the previous entries and now we have “Spiral”. When this movie was announced with Chris Rock starring and coming up with the story, I was excited. We have…

  • 47 Meters Down: Uncaged

    47 Meters Down: Uncaged

    ★★½

    47 Meters Down was a movie I flat out hated. I purposely avoided this movie for a while until one of my friends watched it and told me I might like it. So I took him for his word and decided to watch it. The opening scene alone worried me about the rest of the movie. Young white girl in Mexico being bullied by other white girls. Seriously though, if the movie is set in Mexico, why does the school…

  • Wrath of Man

    Wrath of Man

    ★★★★★

    Every once in a while you come across that hidden gem in cinema. I’m happy to say that this weeks Wrath Of Man is that hidden. I didn’t know exactly what to expect from this movie other than Jason Statham looking for the people who killed his son. Director Guy Ritchie takes a simple plot and goes very deep with it. I was honestly blown away by this movie. The movie is perfect from start to finish. Yes, perfect. From…

  • King Arthur: Legend of the Sword

    King Arthur: Legend of the Sword

    ★★★

    After watching Wrath of Man, I decided to watch other Guy Ritchie movies. I’ve never been a fan of King Arthur’s story, but figured I’ll give this one a shot. I had a lot of fun with this movie. It was just a fun film with some really fun action sequences. Add in Ritchie’s unique directing style and it makes this movie stand out more. I like that it didn’t take its source material as serious as other movies of this time period would have. Not a great movie by any means, but a fun watch.

  • Separation

    Separation

    ★★

    This is just a very out of sync horror film that makes just Abuja everything in likable. There’s too many genres it doesn’t know what it wants to be. Is it a family drama or a horror film? Nothing really seems to be coming to together in this one. This is a movie I will most likely never see again.

  • The Descent: Part 2

    The Descent: Part 2

    ★★★

    After enjoying the first movie a lot more than I anticipated to, of course I had to watch the straight to dvd sequel. This is a tricky movie only because of the different versions released. For the first movie you either saw Sarah escape or you saw Sarah never escaped and she was eventually going to die in the cave. The sequel chose to follow the ending where she escapes. Sarah descends back into the cave with a rescue team…

  • Volcano

    Volcano

    ★★★½

    A good disaster thriller that’s ridiculous but a lot of fun. Not much to say about this one other than it’s a fun watch.

  • The Descent

    The Descent

    ★★★★

    The Descent is one of those movies I never got around to seeing. It’s a movie I was too young to watch at the time and one I always shoved to the side. Finally in the year 2021 I got around to watching it. Overall, I was very impressed. It begins as a cave expedition that quickly goes wrong for these women. I loved the tension that seemed to be building inside the cave as the movie progressed. I can’t…

  • The Ruins

    The Ruins

    ★★★

    This is a movie with an extremely interesting premise. While I was enjoying it a lot more than I anticipated to, by the end of the movie I was unfortunately let down as it felt anticlimactic. You also don’t get to see much of “the ruins” doing the killing like you would think. I remember seeing the trailer way back when it came out thinking just about every death would be due to “the ruins”. While enjoyable and much better…