2021

DeMas DeMas’s year to date

Highest rated films

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★★★

  • Army of the Dead

    ★★★★★

  • Nobody

    ★★★★★

  • Wrath of Man

    ★★★★★

  • Downfalls High

    ★★★★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★★½

  • Bad Trip

    ★★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★★★

  • Jurassic World

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • School of Rock

    ★★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

  • The Hangover

    ★★★★★

  • Man of Steel

    ★★★★★

  • Green Room

    ★★★★★

  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 188 Films watched
  • 31.3 Average per month
  • 7.8 Average per week

Milestones

First Film

Aquaman

Jan 1

Most Watched

Godzilla vs. Kong

7 times

Nobody

3 times

Wrath of Man

3 times

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

twice

A Quiet Place Part II

twice

Last Film

Trouble with the Curve

Jun 13

Genres, countries & languages

Comedy
76 films
Action
69 films
Thriller
64 films
Horror
55 films
Crime
39 films
Adventure
39 films
Sci Fi
34 films
Drama
32 films
Fantasy
26 films
Mystery
23 films
USA
178 films
UK
24 films
Canada
16 films
Japan
8 films
Australia
6 films
France
5 films
Germany
4 films
China
3 films
South Korea
2 films
Italy
2 films
English
187 films
Spanish
22 films
German
11 films
Russian
11 films
French
10 films
Japanese
6 films
Italian
6 films
Portuguese
5 films
Chinese
4 films
Arabic
3 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 24 Added 64

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

DeMas’s most liked review

Spiral: From the Book of Saw

★★★½

There’s always that one horror series that doesn’t ever want to die. Right now one of those series is Saw. The first 7 films were all pretty basic with the playing a game to either save your life or be killed horrifically. “Jigsaw” kind of went for a lighter tone…

More reviews

DeMas’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

The Shawshank Redemption
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Disaster Movie
Average weighted rating:

1.0

Most Popular

Scott Pilgrim vs. the World
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Messengers 2: The Scarecrow
Average weighted rating:

2.1

Films DeMas watched in 2021

  • Trouble with the Curve
  • Summer Catch
  • Dumb and Dumber
  • London Has Fallen
  • Fast & Furious 6
  • Furious 7
  • Starsky & Hutch
  • Heat
  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It
  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It
  • Scary Movie 2
  • Scary Movie
  • The Conjuring 2
  • A Quiet Place Part II
  • A Quiet Place Part II
  • Gone in Sixty Seconds
  • Wind River
  • Saw VI
  • Stand by Me
  • Saw V
  • Hot Rod
  • Army of the Dead
  • Saw IV
  • Those Who Wish Me Dead
  • Saw III
  • Now You See Me
  • Top Gun
  • Army of the Dead
  • Grind
  • Rat Race
  • Saw II
  • Saw
  • Ace Ventura: Pet Detective
  • Spiral: From the Book of Saw
  • Nobody
  • 47 Meters Down: Uncaged
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • Wrath of Man
  • Godzilla vs. Kong
  • Wrath of Man
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • The Gentlemen
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Wrath of Man
  • House on Haunted Hill
  • Sinister 2
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Separation
  • Volcano
  • The Ruins
  • The Descent: Part 2
  • The Descent
  • Entourage
  • Mortal Kombat
  • Godzilla vs. Kong
  • Super Troopers
  • City of Lies
  • The Pale Door
  • The Wicker Man
  • The Wicker Man
  • Godzilla vs. Kong
  • Voyagers
  • Sinister
  • Game Night
  • You're Next
  • Godzilla vs. Kong
  • Dude, Where's My Car?
  • The Unholy
  • The Unholy
  • Godzilla vs. Kong
  • Everest
  • April Fool's Day
  • Godzilla vs. Kong
  • Ted
  • Godzilla vs. Kong
  • Big Daddy
  • Encino Man
  • Shazam!
  • Billy Madison
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Bad Trip
  • Nobody
  • Scream
  • The Waterboy
  • Nobody
  • Leprechaun 4: In Space
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Man of Steel
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Forrest Gump
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Godzilla
  • Zack Snyder's Justice League
  • Leprechaun 3
  • Avengers: Age of Ultron
  • Leprechaun
  • Fast Times at Ridgemont High
  • Zombeavers
  • Green Room
  • Haunt
  • American Pie
  • Cherry
  • Drillbit Taylor
  • Justice League
  • Secret Admirer
  • Kong: Skull Island
  • Chaos Walking
  • Lord of War
  • The SpongeBob Movie: Sponge on the Run
  • Office Space
  • The Cat in the Hat
  • Mean Girls
  • Tom & Jerry
  • Upgrade
  • Grave Encounters
  • The King of Staten Island
  • Jurassic World
  • Ghost Rider
  • I Care a Lot
  • Train to Busan
  • The Informer
  • Soul Man
  • Terrifier
  • Come Play
  • Accepted
  • Back to the Future Part II
  • Spies Like Us
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Next
  • Disaster Movie
  • Neighbors
  • School of Rock
  • My Bloody Valentine
  • Drive Angry
  • My Bloody Valentine
  • Willy's Wonderland
  • Judas and the Black Messiah
  • Click
  • Escape Room
  • Cliffhanger
  • Back to the Future
  • The Hunt
  • Memoirs of an Invisible Man
  • The Infiltrator
  • Happy Death Day
  • Kung Fu Panda
  • Groundhog Day
  • Escape From Alcatraz
  • The Shawshank Redemption
  • Stretch
  • Greenland
  • Groundhog Day
  • The Little Things
  • Locked Down
  • Dead Calm
  • Accepted
  • Messengers 2: The Scarecrow
  • Color Out of Space
  • Mandy
  • News of the World
  • Masterminds
  • Mars Attacks!
  • The Rock
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • The Break-Up
  • Possessor
  • The Marksman
  • Bad Taste
  • In Search of Darkness: Part II
  • Penguins of Madagascar
  • Detroit Rock City
  • Downfalls High
  • Madagascar 3: Europe's Most Wanted
  • Madagascar: Escape 2 Africa
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Cloverfield
  • The Hangover
  • Promising Young Woman
  • Madagascar
  • Bad Boys for Life
  • 50 First Dates
  • Sonic the Hedgehog
  • Suspiria
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Alien
  • BASEketball
  • Love and Monsters
  • Aquaman

World map

Highly rated films DeMas is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • In The Heights
  • Joji
  • CODA

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more