Demdike has logged 531 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rabid

Rabid

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Magnificent Seven Deadly Sins

The Magnificent Seven Deadly Sins

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
November

November

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Byleth

Byleth

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Overlord

Overlord

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Sunset Strip

Sunset Strip

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hunter Killer

Hunter Killer

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The White Reindeer

The White Reindeer

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Canterville Ghost

The Canterville Ghost

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Martin's Close

Martin's Close

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Satanic Rites of Dracula

The Satanic Rites of Dracula

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
End of the Line

End of the Line

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Witches

The Witches

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Axiom

The Axiom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Stone Tape

The Stone Tape

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Battle of the River Plate

The Battle of the River Plate

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Corridor of Mirrors

Corridor of Mirrors

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Madhouse

Madhouse

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ballad of Tam Lin

The Ballad of Tam Lin

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Tit and the Moon

The Tit and the Moon

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Down a Dark Hall

Down a Dark Hall

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Blob

The Blob

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Justice League Dark

Justice League Dark

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Convent

The Convent

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Horror of Frankenstein

The Horror of Frankenstein

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ghostland

Ghostland

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
The Glass House

The Glass House

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Voodoo Man

Voodoo Man

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Superstition

Superstition

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
Read the review Edit this entry  
08
The Dark

The Dark

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Time Machine

The Time Machine

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Killer Party

Killer Party

1986
×
Read the review Edit this entry  
06
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Black Torment

The Black Torment

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Siren

The Siren

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry