Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ma

Ma

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Certain Kind of Death

A Certain Kind of Death

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Endings, Beginnings

Endings, Beginnings

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Poltergeist

Poltergeist

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Onward

Onward

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pinocchio

Pinocchio

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★
Edit this entry  
17
Tau

Tau

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Boy

The Boy

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hostel

Hostel

2005
×
Read the review Edit this entry  
12
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Platform

The Platform

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Oprah with Meghan and Harry: A CBS Primetime Special

Oprah with Meghan and Harry: A CBS Primetime Special

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Man in an Orange Shirt

Man in an Orange Shirt

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry