Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Ward

The Ward

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Black

Bad Black

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Game of Death

Game of Death

1978
×
Read the review Edit this entry  
21
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Red Notice

Red Notice

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Night to Remember

A Night to Remember

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Election 2

Election 2

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Election

Election

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eternals

Eternals

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Keep

The Keep

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Night Teeth

Night Teeth

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry