Denis *<]:{)> has logged 252 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★
Edit this entry  
20
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Edit this entry  
20
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Balloon

Balloon

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Edit this entry  
11
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Men & Chicken

Men & Chicken

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Akira

Akira

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
07
There Will Be No Leave Today

There Will Be No Leave Today

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Edit this entry  
17
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inception

Inception

2010
×
★★★
Edit this entry  
13
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Network

Network

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Edit this entry