Sort by

Denny_Crane has logged 53 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Angry Birds Movie 2

The Angry Birds Movie 2

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Burning

Burning

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blood Brothers

Blood Brothers

2007
×
★★½
Edit this entry  
28
Inside Men

Inside Men

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
26
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Alaska

Alaska

1996
×
★★
Edit this entry  
26
In Good Company

In Good Company

2004
×
★★½
Edit this entry  
23
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Another Year

Another Year

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The New Pope

The New Pope

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Pacific

The Pacific

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★½
Edit this entry  
20
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Aftermath

The Aftermath

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Special Correspondents

Special Correspondents

2016
×
★★
Edit this entry  
20
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Space Battleship Yamato

Space Battleship Yamato

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
A Letter to Momo

A Letter to Momo

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
I Love You, Stupid

I Love You, Stupid

2020
×
★★
Edit this entry  
18
Private Life

Private Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wrong Missy

The Wrong Missy

2020
×
★½
Edit this entry  
18
Sunday's Illness

Sunday's Illness

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
The Main Event

The Main Event

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
55 Steps

55 Steps

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gate

Gate

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sol Levante

Sol Levante

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Ruby Cairo

Ruby Cairo

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Zoe

Zoe

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Am Borsigplatz geboren

Am Borsigplatz geboren

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black '47

Black '47

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Night and the City

Night and the City

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★½
Edit this entry  
03
Too Tired to Die

Too Tired to Die

1998
×
★★½
Edit this entry  
02
The Sisterhood

The Sisterhood

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★½
Edit this entry