André has logged 268 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★½
Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★½
Edit this entry  
27
Wind River

Wind River

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Little Lord Fauntleroy

Little Lord Fauntleroy

1980
×
★★★½
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Old

Old

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
01
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Beyond the Infinite Two Minutes

Beyond the Infinite Two Minutes

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hellbound

Hellbound

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Cowboy Bebop: The Lost Session

Cowboy Bebop: The Lost Session

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Tokyo Revengers

Tokyo Revengers

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Silent Revolution

The Silent Revolution

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Final Voyage

Final Voyage

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
7500

7500

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
04
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★½
Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
31
Berserk: The Golden Age Arc I - The Egg of the King

Berserk: The Golden Age Arc I - The Egg of the King

2012
×
★★★½
Edit this entry  
31
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
23
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cursed Woods

Cursed Woods

1983
×
Read the review Edit this entry  
14
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Edit this entry