• Stand by Me

    ★★★★½

  • Heat

    ★★★★½

  • Dredd

    ★★★½

  • 21 Jump Street

    ★★★★

  • Four Weddings and a Funeral

    ★★★½

  • The Usual Suspects

    ★★★★

  • Training Day

    ★★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • The Marksman

    ★★★½

  • Blue Ruin

    ★★★½

  • The Social Network

    ★★★★★

  • War Dogs

    ★★★★

  • Into the Wild

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★

  • Better Watch Out

    ★★★

  • The Little Things

    ★★★½

  • Moonlight

    ★★★★