Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nana

Nana

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rosetta

Rosetta

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
30
Serial Cook

Serial Cook

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Edit this entry  
30
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Edit this entry  
30
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
30
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Lucy

Lucy

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
30
White Oleander

White Oleander

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★★
Edit this entry  
30
The Crush

The Crush

1993
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
30
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Bo Burnham: Words, Words, Words

Bo Burnham: Words, Words, Words

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry