Brian has logged 62 entries for films during December 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★½
Edit this entry  
28
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Women in Love

Women in Love

1969
×
★★★★
Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Unaccompanied Minors

Unaccompanied Minors

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★
Edit this entry  
22
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★
Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
17
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
15
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Nasty Piece of Work

A Nasty Piece of Work

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
New Year, New You

New Year, New You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Green

Green

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Closer

Closer

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry