diana✿ has logged 76 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
2046

2046

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nirvana: Unplugged In New York

Nirvana: Unplugged In New York

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Foxes

Foxes

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry