Diamante has logged 469 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dust in the Wind

Dust in the Wind

1986
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Browning Version

The Browning Version

1951
×
★★★★
Edit this entry  
27
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★½
Edit this entry  
27
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Edit this entry  
27
My American Uncle

My American Uncle

1980
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Edit this entry  
25
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Blackout

The Blackout

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
And So We Put Goldfish in the Pool.

And So We Put Goldfish in the Pool.

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Edit this entry  
22
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★
Edit this entry  
22
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★½
Edit this entry  
21
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Lady from 406

The Lady from 406

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Silvia Prieto

Silvia Prieto

1999
×
★★★
Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Edit this entry  
15
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Method

Method

2017
×
★★
Edit this entry  
13
Adoption

Adoption

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Guilty by Suspicion

Guilty by Suspicion

1991
×
★★★
Edit this entry  
11
I Am an S+M Writer

I Am an S+M Writer

2000
×
★★★
Edit this entry  
11
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★½
Edit this entry  
10
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Céline

Céline

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mermaid Legend

Mermaid Legend

1984
×
★★★½
Edit this entry  
08
Passion

Passion

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★
Edit this entry  
05
Silence

Silence

1971
×
Edit this entry  
05
The Adjuster

The Adjuster

1991
×
★★★½
Edit this entry  
04
Trust

Trust

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Tokyo Night Sky Is Always the Densest Shade of Blue

The Tokyo Night Sky Is Always the Densest Shade of Blue

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
blank 13

blank 13

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Miracle

Miracle

1982
×
★★★★
Edit this entry  
01
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★½
Edit this entry  
30
The War Game

The War Game

1966
×
★★★★
Edit this entry  
30
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★
Edit this entry  
29
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Bother to Knock

Don't Bother to Knock

1952
×
★★★
Edit this entry