Diamante has logged 39 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
29
You and Me

You and Me

1971
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Water Was So Clear

The Water Was So Clear

1973
×
★★★
Edit this entry  
28
Love

Love

1971
×
★★★★
Edit this entry  
28
An Inn at Osaka

An Inn at Osaka

1954
×
Edit this entry  
28
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Extras

The Extras

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Second Night

The Second Night

2016
×
Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Sisters, or The Balance of Happiness

Sisters, or The Balance of Happiness

1979
×
Read the review Edit this entry  
22
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★
Edit this entry  
21
Violent Summer

Violent Summer

1959
×
★★★
Edit this entry  
21
The Girl on the Bridge

The Girl on the Bridge

1999
×
★★½
Edit this entry  
20
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Paradise Now

Paradise Now

2005
×
★★★
Edit this entry  
19
The Fifth Seal

The Fifth Seal

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
19
Leila

Leila

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★
Edit this entry  
16
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★½
Edit this entry  
15
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
Edit this entry  
15
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lucky

Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vampire Hunter D: Bloodlust

Vampire Hunter D: Bloodlust

2000
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Dream of a Ridiculous Man

The Dream of a Ridiculous Man

1992
×
Edit this entry  
11
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★½
Edit this entry  
10
Horace and Pete

Horace and Pete

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Emilie Muller

Emilie Muller

1994
×
Read the review Edit this entry  
06
The White Meadows

The White Meadows

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Franz Kafka

Franz Kafka

1992
×
★★★
Edit this entry  
05
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Guns of the Trees

Guns of the Trees

1961
×
★★★★
Edit this entry  
04
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kinetta

Kinetta

2005
×
★½
Edit this entry  
03
Pirosmani

Pirosmani

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Edit this entry