Iain has logged 35 entries for films during October 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★
Edit this entry  
30
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Pawnbroker

The Pawnbroker

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★
Edit this entry  
25
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Britannia Hospital

Britannia Hospital

1982
×
★★★½
Edit this entry  
22
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
House

House

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Jeff, Who Lives at Home

Jeff, Who Lives at Home

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sound of My Voice

Sound of My Voice

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Any Given Sunday

Any Given Sunday

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Pusher

Pusher

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
The Horseman

The Horseman

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
My Summer of Love

My Summer of Love

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★½
Edit this entry  
07
Detention

Detention

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Truth or Dare

Truth or Dare

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Le Deuxième Souffle

Le Deuxième Souffle

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★
Edit this entry  
02
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dark Horse

Dark Horse

2011
×
½
Read the review Edit this entry