• Detective Story

    ★★½

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★½

  • Strangers on a Train

    ★★★★½

  • Ace in the Hole

    ★★★★★

  • Harvey

    ★★★★

  • Union Station

    ★★★

  • Rashomon

    ★★★½

  • No Way Out

    ★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • In a Lonely Place

    ★★★★

  • The Asphalt Jungle

    ★★★★★

  • The Reckless Moment

    ★★½

  • Stray Dog

  • White Heat

    ★★★★½

  • The Third Man

    ★★★★

  • The Big Steal

    ★★★½

  • The Bribe

    ★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • Rope

    ★★★★

  • Key Largo

    ★★★★

  • The Big Clock

    ★★★★

  • The Naked City

    ★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★½

  • Out of the Past

    ★★★★½

  • Nightmare Alley

    ★★★½

  • Dark Passage

    ★★★★

  • Crossfire

    ★★★★

  • Brute Force

    ★★★

  • Black Narcissus

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★½

  • The Killers

    ★★★★

  • The Big Sleep

    ★★★

  • Notorious

    ★★★½

  • The Stranger

    ★★★½

  • The Blue Dahlia

    ★★★½

  • The Lost Weekend

    ★★★★

  • Brief Encounter

    ★★★

  • Spellbound

    ★★★½

  • Mildred Pierce

    ★★★½

  • Murder, My Sweet

    ★★★★

  • The Woman in the Window

    ★★★

  • A Canterbury Tale

    ★★★½

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • Lifeboat

    ★★★★

  • The Life and Death of Colonel Blimp

    ★★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★½

  • The Ox-Bow Incident

    ★★★★½

  • The Glass Key

    ★★★

  • The Magnificent Ambersons

    ★★★★

  • This Gun for Hire

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Sullivan's Travels

    ★★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • Foreign Correspondent

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★½

  • His Girl Friday

    ★★★★½

  • The Roaring Twenties

    ★★★½

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

  • Stagecoach

    ★★★½

  • Angels with Dirty Faces

    ★★★★

  • Port of Shadows

    ★★★½

  • Grand Illusion

    ★★★★½

  • Way Out West

    ★★★★

  • Pépé le Moko

    ★★★★

  • You Only Live Once

    ★★★½

  • The 39 Steps

    ★★★½

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★

  • Scarface

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★