• Walkabout

    ★★★½

  • Valdez Is Coming

    ★★½

  • The Beguiled

    ★★★½

  • Just Before Nightfall

    ★★★★

  • Confessions of a Police Captain

    ★★★½

  • The Railway Children

    ★★★

  • Figures in a Landscape

    ★★★½

  • The Private Life of Sherlock Holmes

    ★★★

  • Waterloo

    ★★½

  • The One Man Band

    ★★★

  • Multiple Maniacs

    ★★★½

  • Rio Lobo

    ★★★½

  • Tristana

  • The Things of Life

    ★★★★½

  • The Butcher

    ★★★★

  • Patton

    ★★★★

  • Katzelmacher

    ★★★½

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★½

  • Army of Shadows

    ★★★★

  • Love Is Colder Than Death

    ★★★½

  • Eye of the Cat

    ★★★

  • The Swimming Pool

    ★★★★½

  • Barbarella

  • The Boston Strangler

    ★★★★½

  • Coogan's Bluff

    ★★★

  • Otley

    ★★★½

  • Oliver!

  • Her Private Hell

    ★★½

  • The Enemies

    ★½

  • Pretty Poison

    ★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

  • Bad Girls

    ★★★½

  • The Producers

    ★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★½

  • Oscar

    ★★★

  • In the Heat of the Night

    ★★★½

  • The War Wagon

    ★★★

  • Belle de Jour

    ★★★★

  • Accident

    ★★★

  • Something Weird

  • Daisies

    ★★½

  • The Fortune Cookie

    ★★★½

  • Django

    ★★★½

  • The Heroes of Telemark

    ★★★½

  • Operation Crossbow

    ★★★½

  • The Ipcress File

    ★★★½

  • The Jester's Tale

  • The Naked Kiss

    ★★★★½

  • Diamonds of the Night

    ★★★★

  • The Train

    ★★★★½

  • Mary Poppins

    ★★½

  • A Shot in the Dark

    ★★★½

  • The Fall of the Roman Empire

    ★★★

  • Two Thousand Maniacs!

    ★★½

  • It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

    ★★★★½

  • The Great Escape

    ★★★★

  • 8½

  • The Girl Who Knew Too Much

    ★★★

  • Dr. No

    ★★★½

  • The Longest Day

    ★★★★

  • The Brain That Wouldn't Die

    ★★½

  • Mysterious Island

    ★★★½

  • One, Two, Three

    ★★½

  • Judgment at Nuremberg

    ★★★★

  • The Assassin

  • Innocent Sorcerers

  • The White Dove

  • The Apartment

    ★★★★½

  • The Amazing Transparent Man

    ★★

  • The Wasp Woman

    ★★½

  • Night Train

  • Look Back in Anger

    ★★★★