oscar :) has logged 515 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
King Candy

King Candy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Seventh Code

Seventh Code

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Project X

Project X

2012
×
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Third World

The Third World

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Society

Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
God Speed You! Black Emperor

God Speed You! Black Emperor

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fidel

Fidel

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Eat My Shit

Eat My Shit

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Room

The Room

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Live Love Drive

Live Love Drive

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Skins

Skins

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zoe Rising

Zoe Rising

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Zoe XO

Zoe XO

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Zoe XO

Zoe XO

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry