oscar :) has logged 64 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Into the Woods

Into the Woods

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
30
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Falsettos

Falsettos

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
James White

James White

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Negative Space

Negative Space

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eric Andre: Legalize Everything

Eric Andre: Legalize Everything

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Making The Shining

Making The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vanilla Ice: Ninja Rap

Vanilla Ice: Ninja Rap

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Going Overboard

Going Overboard

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ghost

Ghost

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Guest

The Guest

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Solaris

Solaris

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pixels

Pixels

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Pixels

Pixels

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sandy Wexler

Sandy Wexler

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Father of the Year

Father of the Year

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Do-Over

The Do-Over

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
That's My Boy

That's My Boy

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry