Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★★
Edit this entry  
10
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Edit this entry  
08
Summer 1993

Summer 1993

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★½
Edit this entry  
03
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Edit this entry  
02
Hollywood Ending

Hollywood Ending

2002
×
★★★★
Edit this entry  
01
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
Welcome Mr. Marshall!

Welcome Mr. Marshall!

1953
×
★★★
Edit this entry  
29
Alone

Alone

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
24
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★
Edit this entry  
23
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★
Edit this entry  
20
Anything Else

Anything Else

2003
×
★★★
Edit this entry  
19
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★½
Edit this entry  
18
Life Goes On

Life Goes On

1963
×
★★★★
Edit this entry  
17
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★
Edit this entry  
16
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★½
Edit this entry  
09
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Edit this entry  
07
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★½
Edit this entry  
05
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★
Edit this entry  
03
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★
Edit this entry  
02
Eye for an Eye

Eye for an Eye

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★½
Edit this entry  
31
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Torrente 5

Torrente 5

2014
×
★½
Edit this entry  
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Historias lamentables

Historias lamentables

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Torrente 4: Lethal crisis

Torrente 4: Lethal crisis

2011
×
★½
Edit this entry  
26
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Torrente 3: The Protector

Torrente 3: The Protector

2005
×
★½
Edit this entry  
22
Torrente 2: Mission in Marbella

Torrente 2: Mission in Marbella

2001
×
★★
Edit this entry  
21
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Torrente, the Dumb Arm of the Law

Torrente, the Dumb Arm of the Law

1998
×
★★½
Edit this entry  
20
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Brothers

Brothers

2009
×
★★½
Edit this entry  
15
Strange Voyage

Strange Voyage

1964
×
★★★½
Edit this entry  
14
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry